204,00 €
Jar of 17 cigars
unit price: 12€
A ETERNITÀ – San Quilicu
Stella Cubana di honduras
Robusto 130mm x 50(19,8mm)
A Robusto format enriched with exceptional tobacco leaves, ‘San Quilicu‘ humbly unites all passions. Combining Cuban tradition with Honduran experience, it is the quintessence of a premium cigar.
| brand | A Eternità Cigars – Corsican Excellence |
|---|---|
| Format | Robusto 130mm x 50(19,8mm) |
| Cloak leaf | Viso Corojo 99 |
| binder | Ligero Corojo 99 |
| filler | Criollo 98 |
| Country of production | Honduras |
| Duration | 45mn |
| strength | 6/10 |
| Weight | 1,300 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 15 × 15 cm |
| Option | Cigar box |
| Cigars brand | A Eternità Cigars – Corsican Excellence |
Les Cigares d’Eddy stands as a reference in the world of premium cigars — an official retailer of distinguished international brands crafted with passion and tradition.
No products in the cart.
Reviews
There are no reviews yet.